Engleska je postala treći polufinalista ovogodišnjeg Mundijala pošto je u Samari savladala Švedsku 2:0. “Gordi Albion” će u polufinalu igrati protiv reprezentacije Hrvatske, koja je savladala Rusiju nakon penala rezultatom 4:3.

Prvih desetak minuta okršaja proteklo je bez neke velike igre, sa mnogo grešaka u dodavanjima na obje strane. Šveđani su sitnim faulovima kvarili igru Engleske.

U 13. minutu Klason je šutirao sa tridesetak metara, ali šut nije bio precizan, pa je Pikford lagano uhvatio loptu.

U 20. minutu kontru je povukao Rahim Sterling, pretrčao skoro polovinu terena, pokušao je da predribla jednog igrača Švedske, lopta mu je malo pobjegla i na nju je natrčao Hari Kejn i iz prve šutirao, ali je lopta otišla malo pored gola.

Deset minuta kasnije, Engleska je povela nakon kornera. Lijepo je loptu nabacio Jang, a na pet metara je u skoku najviši bio Megvajer koji je glavom pogodio donji desni ugao Olsenovog gola za 1:0. Bio je to prvi reprezentativni gol za Megvajera u jubilarnom desetom nastupu.

Šveđani poslije primljenog gola nisu ništa agresivnije zaigrali u nastavku. Pokušavali su dugim loptama da preskoče zadnju liniju odbrane u kojoj su bila trojica igrača Engleske. Na samom kraju poluvremena sjajnu je priliku imao Sterling za povećanje vođstva, ali se malo spetljao i golman Švedske mu je uspio izbiti loptu iz nogu, pa se tako na odmor otišlo sa minimalnim vođstvom Engleske.

U drugo poluvrijeme Šveđani su krenuli dosta agresivnije. U 47. minutu dobar centaršut Augustinsona išao je na Markusa Berga, koji je bio u petercu i glavom šutirao, međutim golman Engleske Pikford se sjajno bacio i odbranio njegov udarac prelijepom paradom.

U 59. minutu ponovo su Englezi pogodili glavom, a ovaj put je strijelac bio Dele Ali. On se nakon centaršuta Lingarda našao na drugoj stativi i šutirao silovito glavom, a lopta je prošla kroz ruke Olsena za 2:0.

Englezi su i nakon drugog gola bili opasniji. U 68. minutu ponovo je pokušao Dele Ali, no bio je izblokiran. Četiri minute kasnije Berg je iz okreta šutirao po sredini gola, ali je Pikford još jednom odbranio odlično i vrhovima prstiju stigao da loptu izbaci u korner. U 78. minutu Tripije je prošao desno, centrirao oštro u peterac gdje je bio Sterling, ali je ispred njega loptu izbacio Kraft.

Englezi su lagano priveli meč kraju i slavili zasluženu pobjedu za plasman u polufinale Svjetskog prvenstva nakon 28 godina. Svi navijači i Engleska javnost dugo su čekali na neki uspjeh reprezentacije Tri Lava.

Švedska – Engleska 0:2 (0:1)

/Megvajer 31, Dele Ali 59/

Stadion: Kosmos Arena u Samari

Kapacitet: 44.807

Sudija: Bjern Kujpers (Holandija)

ŠVEDSKA (4-4-2): Olsen – Kraft (od 85. Janson), Lindelef, Grankvist, Augustinson – Klason, Larson, Ekdal, Forsberg (od 66. Olson) – Toivonen (od 66. Guideti), Berg.

ENGLESKA (3-5-2): Pikford – Voker, Stouns, Megvajer – Tripije, Lingard, Henderson (od 85. Dajer), Ali (od 76. Delf), Jang – Sterling, Kejn.

Hrvatska je posljednji polufinalista ovogodišnjeg Mundijala pošto je u Sočiju nakon penala savladala domaćina Rusiju 4:3 (2:2). Vatreni će u polufinalu igrati protiv Engleske koja je pobijedila Švedsku.

Prvi na utakmici zaprijetili su Rusi. U tri poteza su došli pred gol Hrvatske, Čerišev je ušao u šesnaesterac, malo s desne strane, ali ga je Vrsaljko izblokirao. U 6. minutu Rebić se odlično zagradio i šutirao sa desne strane, ali Akinfejev mu je odbranio.

U prvih dvadeset i pet minuta nije bilo šuteva u okvir gola ni sa jedne strane. Ritam je bio potpuno opao i igralo se na duge lopte i bezidejna dodavanja sa obje strane. U 28. minutu Šime Vrsaljko je poslao sjajan centaršut u šesnaesterac, Perišić je šutirao glavom, ali je lopta otišla malo pokraj lijeve stative.

Rusija je u vođstvo došla u 31. minutu kada je Džjuba ukrao jednu loptu na sredini terena, proslijedio je do Čeriševa, on odigrao dupli pas sa saigračem i dobio loptu na dvadeset metara od šesnaesterca. Fantastično je šutirao lijevom nogom i loptu poslao u gornji desni ugao pored nemoćnog Subašića, na veliku radost domaćih navijača.

Slavlje domaćina nije dugo trajalo pošto je Hrvatska osam minuta kasnije stigla do izjednačenja. Sjajno su Hrvati istrčali kontranapad, Perišić je izbacio Mandžukića na lijevoj strani, koji je ekspresno utrčao u šesnaesterac, digao loptu na prvu stativu za Andreja Kramarića koji je dotrčao iz pozadine i glavom zatresao mrežu za 1:1. Sa tim rezultatom otišlo se na odmor.

U drugo poluvrijeme Hrvatska je krenula ofanzivnije. U 50. minutu Kramarić se našao u dobroj prilici, ali je pretjerao sa driblinzima pa je dobra šansa otišla u nepovrat. Dva minuta kasnije isti igrač pokušao je atraktivno “makazicama”, ali Akinfejev je bio dobro postavljen.

U 60. minutu Strinić je ubacio, Kramarić to vratio u sredinu, Mandžukić pao, a lopta je došla do Perišića koji je bio na sedam metara od gola, ali ipak je pogodio samo stativu. Hrvatska je i u nastavku bila dosta konkretnija, kombinovali su na sredini terena, tražili “rupu” u odbrani Rusije, koja je s druge strane vrebala priliku iz kontranapada.

Prvu šansu u drugom poluvremenu za Rusiju imao je Erokin u 72. minutu kada je skočio najviše u šesnaestercu i snažno pucao, ali je lopta otišla iznad gola. Četiri minuta kasnije bilo je dramatično pred golom Rusije nakon polukontre Hrvatske. Modrić je otvorio prostor svojim saigračima, Vrsaljko je zasmetao Kramariću, da bi na kraju Modrić bio izblokiran. Hrvatska je do kraja meča pokušavala da dođe do preokreta, ali Rusi su se disciplinovano branili i na kraju izborili produžetke.

Na početku prvog produžetka nije bilo mnogo konkretnih akcija. Imali su Rusi veliku priliku kad je Lovren pogriješio, a Smolov mu ukrao loptu, našao se u kaznenom prostoru, ali ga je stigao štoper Liverpula i ispravio svoju grešku bez faula.

Minut kasnije stigla ja kazna za Ruse. Luka Modrić je poslao centaršut iz kornera sa desne strane, lopta je preskočila Mandžukića, i došla do Domagoja Vide koji je šutirao glavom sa zemlje, lopta je odskočila od tlo i pored nemoćnog Akinfejeva uz stativu ušla u mrežu za veliki preokret i vođstvo Hrvatske od 2:1.

U drugom produžetku Rusi su krenuli agresivno i ofanzivno kako bi došli do gola za izjednačenje. U 112. minutu odbila se lopta na ivicu šesnaesterca do Kuzjajeva koji je snažno šutirao, ali pravo u Subašića koji je uhvatio loptu. Rusija je do izjednačenja došla u 115. minutu kada je Džagojev ubacio, a Fernandez ostao sam u sredini i glavom pogodio za 2-2. Do kraja se rezultat nije mijenjao pa se pristupilo izvođenju penala.

U prvoj seriji Smolov je promašio za Rusiju, dok je Brozović pogodio. Džagoev je bio siguran u drugoj seriji, ali je Kovačić loše šutirao, pa je Akinfejev odbranio. Nakon toga je Fernandez promašio, a Modrić pogodio. U nastavku su redom pogađali Ignaševič, Vida, Kuzjajev i Rakitić koji je donio Hrvatskoj polufinale nakon 20 godina.

Hrvatska ide dalje, drugi put nakon penal lutrije bili su bolji, Rusi su dali svoj maksimum i uveliko nadmašili sva očekivanja.

RUSIJA – HRVATSKA 2:2 (1:1), penalima 3:4
/Čerišev 31, Fernandez 115 – Kramarić 40, Vida 101/

Soči
Olimpijski stadion Fišt
Kapacitet: 44 287
Sudija: Sandro Riči (Brazil)

RUSIJA (4-2-3-1): Akinfejev – Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Kudrijašov – Zobnin, Kuzjaev – Samedov (od 54. Erokin), Golovin (od 102. Džagoev), Čerišev (od 67. Smolov) – Dzjuba (Gazinski od 80). Selektor: Stanislav Čerčesov.

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić – Vrsaljko (od 97. Ćorluka), Lovren, Vida, Strinić (od 74. Pivarić) – Rakitić, Modrić – Rebić, Kramarić (Kovačić od 89), Perišić (od 64. Brozović) – Mandžukić. Selektor: Zlatko Dalić.

Poslije ove utakmice dobili smo polufinaliste i ostale su samo još četiri utakmice do kraja prevenstva: