Švedska je golom Forsberga iz 66. minute pobijedila Švajcarsku 1:0 i plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Rusiji. Švedska će u četvrtfinalu igrati protiv Engleske koja je nakon neriješenog rezultata u regularnih devedeset minuta 1:1, i nakon istog ishoda u produžecima poslije penala 4:3 savladala Kolumbiju i prošla dalje.

Već u prvom napadu na meču, Šaćiri je šutirao iz velike daljine i promašio gol. Nakon toga Šveđani su zaprijetili preko Berga koji je u kaznenom prostoru bio sam i poslao loptu visoko iznad gola. Šaćiri je kod Švajcaraca bio najangažiovaniji na krilu, ali njegovi centaršutevi nisu dali rezultat.

Upravo je on u 24. minuti centrirao za Cubera, koji je sa desetak metara šutirao, ali je lopta otišla iznad prečke. Četiri minute kasnije, Berg je prihvatio loptu u kaznenom prostoru, šutirao u okvir gola, ali Somer se fantastično ispružio i odbranio siguran gol Švedske.

Najbolju priliku za Švajcarsku propustio je Blerim Džemaili u 38. minuti, kada je odigrao dupli pas sa Cuberom koji ga je pronašao povratnom loptom na petnaestak metara, a Džemaili šutira snažno preko gola. Švedska je sjajnu priliku imala u 41. minuti preko Ekdala koji nije iskoristio odličan centaršut, našao se u zicer situaciji ali nije pogodio, pa su mreže mirovale do odlaska na odmor.

U drugom poluvremenu prvi su zaprijetili Šveđani. Emil Forsberg je u 49. minuti odlično prošao, proslijedio loptu na bok do Toivonena koji je šutirao neprecizno. U nastavku je Forsberg pokušao sa ivice šesnaesterca, ali loše je šutirao.

Švedska je u vođstvo došla u 66. minuti, kada je upravo Forsberg šutirao sa sredine ispred kaznenog prostora, lopta je pogodila u nogu Manuela Akanđija i prevarila Zomera, za vođstvo Švedske od 1:0. Forsberg je u 80. minuti sačuvao svoju mrežu, kada je nakon kornera Embolo šutirao glavom, a golman Olsen je već bio savladan. Forsberg je bio na gol-liniji i spasio Šveđane. U trećoj minuti nadoknade vremena, Lang je napravio faul u kaznenom prostoru, Švedska je dobila penal, a Lang crveni karton. Međutim, glavni sudija Skomina je odlučio pogledati VAR snimak, a nakon pregledavanja, ispravno je poništio svoju odluku o penalu ali je ostao crveni karton za Langa budući da je faul počeo van kaznenog prostora, a Švedska je dobila slobodan udarac nakon kojeg se rezultat nije promijenio pa su tako Šveđani zasluženo slavili i plasirali se u četvrtfinale.

Švedska – Švajcarska 1:0 (0:0)

/Forsberg 66/

Stadion: Sankt Peterbug; Sudija: Damir Skomina (Slovenija)

Švedska (4-4-2): Olsen – Lustig (od 80. Kraft), Lindelef, Grankvist, Augustinson – Klaeson, Svenson, Ekdal, Forsberg (od 80. Olson) – Berg (od 90. Telin), Toivonen.

Švajcarska (4-2-3-1): Zomer – Lang, Đuru, Akanđi, Rodrigez – Behrami, Džaka – Šaćiri, Džemaili (od 73. Seferović), Cuber (od 73. Embolo) – Drmić

Engleska je posljednji četvrtfinalista ovogodišnjeg Mundijala pošto je u Moskvi nakon boljeg izvođenja penala savladala Kolumbiju 4:3 (1:1).

Engleska je djelovala konkretnije od samog starta utakmice, a već u petom minutu imala je priliku da stigne do vođstva. Jeri Mina neoprezno je igrao rukom na samoj ivici kaznenog prostora, Ešli Jang poslao izuzetno oštar centaršut, ali je David Ospina bio oprezan i izboksovao loptu.

Najveću priliku u prvom poluvremenu imao je u 16. minuti Heri Kejn koji je nakon oštrog centaršuta Kevina Tripijea stigao da loptu zahvati glavom, ali nedovoljno dobro da sa svega nekoliko metara smjesti loptu u nebranjenu mrežu. Englezi su kontrolisali ritam i napadali, dok su njihovi rivali bili prinuđeni da čekaju kontru. Kolumbijci su tražili kontakt i tako sjekli igru Engleza,  sprječavajući organizovane akcije reprezentacije Tri Lava.

Kolumbija deset minuta prije odlaska na odmor nije uputila niti nijedan udarac u okvir gola Pikforda, a svi pokušaji završavali su poprilično daleko od mreže rivala. Kolumbijci su prvi šut u okvir gola imali tek u prvom minutu nadoknade kada je Kintero šutirao sa velike udaljenosti, a Pikford lagano uhvatio njegov snažan pokušaj. Engleska je u prvom dijelu bila daleko bolja, no nisu uspjeli pogoditi pa se na odmor otišlo bez golova.

U prvih pet minuta nastavka nije se ništa značajnije dešavalo. Englezi su držali loptu, a Kolumbijci čekali kontru. U 54. minuti nakon kornera, Kristijan Sančes je naskočio na Harija Kejna, a sudija Mark Gajger odmah je pokazao na bijelu tačku. Čudna je reakcija Sančesa koji se bunio nakon penala i tražio da se pregleda VAR  iako je hrvačkim zahvatom potpuno bespotrebno oborio Harija Kejna u kaznenom prostoru. Napominjemo da je isti igrač već dobio crveni karton u prvoj utakmici protiv Japana. Učinio je to nakon tri minute utakmice, a Japan je poslije realizovao penal i slavio što im je u konačnici omogućilo da prođu grupu.

Loptu je na bijelu tačku namjestio upravo Hari Kejn i rutinski poslao Ospinu u jednu, a loptu u drugu stranu za zasluženo vođstvo Tri Lava 1:0. Nastavili su Ostrvljani sa napadima i poslije vođstva, a opet ih je malo djelilo od toga da, možda, i riješe pitanje pobjednika.

U 63. minuti Dele Ali se odlično kretao i uspio je da se iskrade na drugu stativu, ali nije pogodio okvir gola glavom. Kolumbijci su petnaestak minuta prije kraja pojačavali intenzitet igre. Englezi su prvu veliku grešku napravili u 81. minuti kada je pogriješio Voker, a Huan Kvadrado je dobio loptu na ulasku u kazneni prostor, namjestio se i gađao bliži,  gornji ugao, ali veoma neprecizno. Bila je to zicer situacija,  a igrač Juventusa se u ovoj situaciji propisno obrukao. Kolumbija je stigla do izjednačenja u trećoj minuti nadoknade izgubljenog vremena kada je Kvadrado izveo korner, a nevjerovatni Jeri Mina bio najviši u skoku i svojim trećim golom na ovom Mundijalu donio produžetke.

Dramatično izjednačenje dalo je dodatnu energiju Kolumbijcima koji su s puno više elana ušli u produžetak. Englezi su bili vidno šokirani. Obje selekcije nisu srljale previše u nastavku meča, ali su Kolumbijci djelovali nešto konkretnije, prije svega zbog psihološke prednosti poslije kasnog izjednačenja.

U drugom produžetku prvi su zaprijetili Englezi. Vardi je u 106. minuti šutirao poslije duge lopte, ali mu je Ospina odbranio. U 112. minuti Rouz je mogao je izraste u junaka. Odlično se ubacio iz  i pokušao da iz veoma teške pozicije pogodi, ali lopta je završila malo pored stative. Kako se do kraja rezultat nije mijenjao pristupilo se izvođenju penala.

Sigurni za Kolumbiju bili su Falkao, Kvardado, Muriel, dok su za Englesku sigurni bili Kejn, Rašford, Tripije. Hendersonu je u trećoj seriji šut odbranio Ospina, da bi Uribe isto promašio pogodivši prečku. Baka je promašio u zadnjoj seriji za Kolumbiju, da bi nakon toga Dijer pogodio i donio Engleskoj četvrtfinale.

Engleska je tako ušla među osam najboljih i zakazala okršaj sa Švedskom u četvrtfinalu. Nije Engleska javnost imala puno povjerenja u Gereta Sautgejta i njegovu novu Englesku: znatno podmlađenu i u potpuno novom sistemu igre. Ipak ovi mladi momci su im pokazali da nisu u pravu i potpuno zasluženo pobijedili Kolumbiju.

Kolumbija – Engleska 1:1 (0:0) – penalima 3:4

/Mina 92 – Kejn 57pen/

PENALI: Falkao 1:0, Kejn 1:1, Kvadrado 2:1, Rašford 2:2, Murijel 3:2, Henderson – brani Ospina, Uribe – prečka, Tripijer 3:3, Baka – brani Pikford, Dajer 3:4

Stadion: Atkritje Arena, Moskva

Sudija: Mark Gajger (SAD)

Kolumbija (4-3-2-1): Ospina – Arijas (od 116. Zapata), Mina, D. Sančez, Mohika – K. Sančez (od 79. Uribe), Lerma (od 61. Baka), Barios – Kvintero (od 88. Murijel), Kvadrado – Falkao.

Engleska (3:5:2): Pikford – Tripije, Voker (od 114. Rašford), Stons, Megvajer, Jang (od 102. Rouz) – Henderson – Lingard, Ali (od 81. Dajer), Sterling (od 88. Vardi) – Kejn.

Danas i sutra su dani pauze na Svjetskom prvenstvu poslije čega će uslijediti parovi četvrtfinala. Mi vas na kraju podsjećamo na sve parove četvrtfinala i ekipe koje su ušle među osam najboljih na Mundijalu.