Na stadionu Lužnjiki u Moskvi juče je počelo 21. po redu  Svjetsko prvenstvo. U prvoj utakmici slavio je domaćin Rusija protiv slabašne Saudijske Arabije rezultatom 5:0.

Koliko je Rusija bila dominantna na teretnu  govori podatak da reprezentacija Saudijske Arabije nije uputila niti jedan šut prema golu Rusa.

U 12. minutu izveden je korner za Rusiju, akcija je nastavljana: jednu parabolu u kazneni prosor poslao je Golovin, loptu glavom u mrežu smješta Gazinski. Zavladala je euforija na stadionu. Bio je to njegov prvi gol za reprezentaciju i  prvi gol na prvenstvu.

Prvu prijetnju od strane Saudijaca imao je Šalavi, nakon kontranapada šutirao je glavom ali pored gola.

Saudijska Arabija igrala je vrlo neorganizovano sa puno grešaka u predaji lopte. Igra „bez glave i repa“ karakterisala je igru tima Juan Antonia Picija kroz čitavu utakmicu.

42. minut donio je novu promjenu rezultata. Denis Čerišev uspio je izbaciti dva protivnička igrača dobrim trzajem tijelom, našao se u dobroj poziciji i savladao nemoćnog Al Muaioufa. Rusija je tako na poluvrijeme otišla sa vođstvom od 2:0. Bio je to prvi gol Čeriševa u dresu reprezentacije Rusije.

Drugo poluvrijeme počelo je prepuštanjem Rusije posjeda Saudijskoj Arabiji. Kada ovi nisu mogli napraviti ništa konkretno, Rusija je ponovo odlučno krenula ka njihovom golu.

68. minut donio je priliku za domaćina, šutirao je Zobnin, Al Muainuf je odbio, na loptu je natrčao Semedov ispred kojeg jedinica Saudijske Arabije uspijeva reagovati i tako spasiti svoj gol.

Smolov koji se našao u ulozi centarfora nije dobro odigrao, upropastio je nekoliko izglednih akcija, a umjesto njega na teren je ušao Džjuba.

Netom pošto je ušao Džjuba je postigao sjajan gol glavom na asistenciju Golovina, kojem je ovo bila druga asistencija. Džuba je sjajno skočio, nadvisio svoga čuvara i u padu pogodio mrežu Saudijske Arabije. Rusija je vodila 3:0, tada je postalo je sasvim jasno da utakmica može otići samo u jednom smjeru.

Davsari  je pokušao u 73. minutu ali i ovaj šut nije išao prema golu Akinfejeva, koji nije imao apsolutno nikakvog posla pred svojim golom.

Saudijska Arabija nije pokazala apsolutno ništa, a Rusi su njihovu indisponiranost iskoristili kako bi im napunili mrežu do vrha.

Viđena su još dva gola do kraja utakmice i to oba su bila vrlo atraktivna.

Najprije je pogodio Čerišev, kada se već igrala sudijska nadoknada . U 91. minuti iz kaznenog prostora lijevom nogom spoljnom je šutirao i pogodio rašlje gola Saudijske Arabije. Saudijci su bili nadigrani u svakom segmentu , niti  jedna linija tima nije bila na visini zadatka.

U 94. minutu nakon slobodnog udarca i žutog kartona Jasima, mrežu iz slobodnog udarca je pogađa Golovin svojim prvim golom na utakmici. Ovaj igrač je imao direktan utjecaj na tri gola svoje reprezentacije.

Rusija je tako na idealan način započela prvenstvo, viđeno je čak pet golova, ali Saudijska Arabija nije pokazala baš ništa i postavlja se pitanje da li su sposobni postići bar po neki gol jer im slijede utakmice sa Urugvajem i Egiptom, koji nisu ništa lakši protivnici od Rusije.

Danas se prvenstvo nastavlja utakmicama grupe “A“ i “B“. Prvo je na redu utakmica grupe A između Egipta i Urugvaja. Biće to okršaj na kojoj se očekuje puno golova. Početak je u 14 časova.

Od 17 časova igraju Iran i Maroko, dok se derbi dana igra između prvaka Evrope Portugala i Španije. Ova utakmica igra se sutra od 21 čas.

Golovin 5:0 – 90+4 minut

Žuti karotini: Golovin (Rusija 88. minut), Al Jasim ( Saudijska Arabija 90+3 minut)

Sastavi:

Rusija:

Akinfeev, Ignaševič, Kutepov, Fernandes, Žirkov, Zobrin, Džagoev (Čerisev 24. minut), Gazinski, Semedov (Kuzyayev 64. minut) , Golovin, Smolov (Džuba 70. minut)

Selektor: Stanislav Čerčesov

Saudisjka Arabija:

Al Muaiouf, Al Burajk, Huvsavi, Havsavi, Al Shahrani, Al Šeri (Bahbir 72. minut), Al Jasim, Al Fraj, Otajf (Al Mulvalad 64. minut) , Al Davsari, Al Šalavi (Asiri 85.  minut)

Selektor: Huan Antonio Pici