Hrvatska je sinoć na Lužnjiki stadionu u Moskvi nakon produžetaka savladala Englesku sa 2:1 (0:1) i plasirala se u finale Mundijala.

Gubili su Hrvati nakon prvog poluvremena, ali su pokazali karakter i nakon preokreta slavili. Konačni rezultat bio je 1:1, a Hrvatska je slavila 1:2 nakon produžetka i gola Marija Mandžukića u 109. minutu.

„Vatreni“ će na istom stadionu u nedjelju igrati veliko finale protiv Francuske, koja je ranije savladala Belgiju sa 1:0.

Ovo je najveći uspjeh hrvatskog fudbala, nakon što su 1998. godine bili bronzani na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj.

Engleska je u vođstvo došla već u 5. minutu okršaja. Dele Ali se odlično zagradio na nekih 20 metara od gola Subašića i natjerao Modrića da ga obori. Loptu je namjestio Kiran Tripije, koji je savršeno izveo slobodan udarac, prebacio živi zid i pogodio gornji desni ugao gola nemoćnog Subašića za 1:0.

Hrvatska je nakon primljenog gola djelovala bezidejno. U 21. minutu Rebić se našao u dobroj poziciji na nekih 20 metara, pokušao je šutirati, ali je bio izblokiran. Minutu kasnije, Strinić je napravio kardinalnu grešku i dao loptu u noge Sterlingu, koji je dodao do Kejna, ali se našao u ofsajdu.

U 30. minutu Kejn je imao zicer, međutim Subašić je odbranio, a onda se Kejnu otvorila nova šansa koju je golman Hrvatske opet čudesno spasio. Minut kasnije Hrvati su imali najozbiljniji pokušaj kada je Modrić dugo držao loptu u kaznenom prostoru Engleske, a onda je lopta došla do Rebića koji je šutirao sa ivice šesnaesterca, pravo u golmana Engleske Pikforda.

U 33. minutu Rebić se namještao na šut, ali mu je Ešli Jang u posljednjem trenutku uklizao i izbacio loptu. Tri minute kasnije, Lingard je imao zicer. Veznjak Mančester Junajteda bio je usamljen i nonšalantno gađao desni ugao, ali je promašio. Englezi su bili bolja ekipa u prvom dijelu, pa su na odmor otišli za zasluženom prednošću.

Drugo poluvrijeme donijelo je potpuno drugačiju sliku, organizovanu i odlučnu Hrvatsku da preokrene stvari u svoju korist.

U 47. minutu Vrsaljko je poslao nezgodan centaršut u šesnaesterac, a dvojica defanzivaca Engleske su promašila loptu, međutim, lopta nije stigla do napadača Hrvatske. Englezi su Hrvatima prepustili loptu. Engleska je dobro kontrolisala prostor i lako rješavala situacije u svojoj polovini terena.

U 58. minutu kapiten Engleske Kejn je mogao da bude u odličnoj šansi poslije ubacivanja Tripijea, ali je Lovren sjajno reagovao u petercu i izblokirao. U 65. minutu Perišić je šutirao sa ivice šesnaesterca, no izblokirao ga je Voker u posljednjem trenutku. Reprezentativci Hrvatske ginuli su za svaku loptu i pokazali karakter. Ovo je treća utakmica u kojoj je Hrvatska gubila i na kraju ipak slavila. Gubili su i u osmini finala protiv Danske, kao i protiv Rusije u četvrtfinalu, ali su sva tri puta izabranici Zlatka Dalića došli do preokreta.

Tri minuta kasnije Hrvatska je došla do izjednačenja. Šime Vrsaljko je poslao visok centaršut na drugu stativu, Voker nije bio dovoljno čvrst, pa je Ivan Perišić ispred njega akrobatski zahvatio loptu i poslao je u mrežu za 1:1.

U 72. minutu veliku grešku napravila je ekipa Engleske, lopta je došla do Perišića koji se driblingom oslobodio rivala, a onda šutirao u dalji ugao. Već je Pikford bio savladan, ali je lopta pogodila stativu, a Rakitić u nastavku nije uspio da pošalje odbijenu loptu u mrežu. U 77. minutu Lingard se našao u odličnoj situaciji, ali suviše iskosa. Gađao je suprotni ugao i pogodio aut.

Četiri minuta kasnije, defanzivci Tri Lava katastrofalno su pokušali da vrate loptu Pikfordu, a on se krajnjim mukama snašao i izbacio iz šesnaesterca. U nastavku su se nizale šanse za Hrvatsku. Prvo je 83. minutu Mandžukić nekako dohvatio loptu u šesnaestercu, uputio šut, ali je golman Engleske bio spreman.

U sljedećem napadu, Pikford je loše boksovao loptu koja je došla do Perišića, on je pokušao da ga prebaci i pogodi praznu mrežu. Međutim, prebacio je prečku. Do kraja regularnog dijela, rezultat se nije mijenjao pa je meč otišao u produžetke.

Englezi su pritiskali na početku prvog produžetka. U 93. minutu Ali je imao dobru situaciju na nekih 17 metara, ali je želio da proigra saigrače i pogriješio je. U 99. minutu Englezi su zaprijetili poslije kornera i „za dlaku“ ostali bez gola. Stouns je bio najviši u skoku i već je savladao Subašića, ali je Vrsaljko izbacio sa gol linije. U finišu prvog produžetka Mario Mandžukić je imao odličnu priliku, kada je dobro utrčao u šesnaesterac na centaršut i šutirao, ali je golman Engleske Pikford fantastično odbranio.

U drugom produžetku prvi su zaprijetili Hrvati. Brozović je u 108. minutu pobjegao čuvarima i dobio loptu po zemlji iz kornera. Šutirao je iz prve,  ali zamalo pored gola. Minut kasnije, Hrvatska je došla do potpunog preokreta. Englezi nisu dobro izbacili loptu, Perišić je sjajno glavom dodao do Mandžukića iza odbrane, a on sa nekih šest-sedam metara matirao Pikforda za 2:1 i veliki preokret Hrvatske. Hrvati su lagano priveli meč kraju i slavili veliku pobjedu za finale Svjetskog prvenstva.

Hrvarska – Engleska 2:1 (0:1)
/Perišić 68′, Mandžukić 109′ – Tripije 5’/

Stadion: Lužnjiki
Sudija: Džunejt Čakir (Turska).

Hrvatska (4-1-4-1): Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (od 94. Pivarić)  – Brozović – Perišić, Rakitić, Modrić (od 118. Badelj), Rebić (od 100. Kramarić) – Mandžukić (od 114. Ćorluka).

Engleska (3-5-2): Pikford – Voker (od 111. Vardi), Stouns, Megvajer – Tripije, Lingard, Henderson (od 97. Dajer), Dele Ali, Jang (od 91. Rouz) – Sterling (od 74. Rašford), Kejn

Tako se Hrvatska pridružila Francuskoj u finalu koje se igra u Moskvi na stadionu Lužnjiki u nedjelju 15.07.2018, dok će Engleska u borbi za treće mjesto odmjeriti snage sa Belgijom.