Imali su Danci sve u svojim rukama u prvoj utakmici osmog dana Svjetskog prvenstva. Vodili su, kontrolisali meč, ali onda su iznenada pali, a Sokerosi su to znali iskoristiti.  Danska je juče u Samari primila prvi gol u 2018. godini,  Šmajhel je matiran poslije 571 minuta.

Danci su mnogo bolje otvorili utakmicu. Prvi minuti nametnuli su utisak da je ekipa Age Hareidea tehnički mnogo superiornija, da može da čuva loptu i kruži oko gola Meta. Pa još kada je Kristijan Eriksen pogodio za 1:0 u 7. minutu, činilo se da utakmica ide samo u jednom pravcu.

Taj gol Eriksena bio je zaista sjajan. Zapravo čitava akcija začinjena lijepom asistencijom Nikolaja Jorgensena koji je odložio loptu u letu za veznjaka Totenhema, a ovaj je dobro pospremio u mrežu. Danci su poslije tog gola još petnaestak minuta kontrolisali meč, a onda su Australci počeli da igraju bolje nakon početnog šoka. U takvoj konstalaciji snaga Danci ne da više nisu bili dominantni, već su u većem dijelu ostatka utakmice bili u potčinjenom položaju.

Australija je do izjednačenja došla sa bijele tačke.  Jusuf Poulsen igrao je rukom u kaznenom prostoru. Sudija Lahoz u prvi mah to nije vidio, ali onda je dobio preporuku iz kontrolne sobe da pogleda snimak. Odluka VAR-a je da je bio penal, a ovo je drugi penal koji je fudbaler Lajpciga skrivio u Rusiji.

U nastavku, u 52. minuti, Sisto je mogao Dansku ponovno dovesti u vođstvo, ali je iz dobre situacije šutirao pored gola.

Sisto je zaprijetio i u 72. minuti, pokušao je sa 18 metara pogoditi donji ugao, ali je bio nedovoljno precizan.  Australija je u posljednjih dvadeset minuta pokazala više želje i napadačkih ambicija, ali nije uspjela doći do željenog gola.

U 71. minuti Aron Muj okušao se sa ruba šesnaesterca, ali lopta je prošla malo iznad prečke.  A u 88. minuti danski golman Kasper Schmeichel je dva puta odličnim obranama uspio sačuvati svoj gol. Prvo je odbranio šut Arzanija, a potom i pokušaj Leckieja.

Ovim ishodom Danska je druga u grupi “B“, odmah iza Francuske koja je osigurala put u osminu finala. Peru je otpao, a Dance još može ugroziti Australija.

Sudija: Antonio Lahoz (Španija).

Danska(4-3-3): Šmajhel, Larsen, Kristensen, Kjer, Dalsgard, Šene, Dilejni, Eriksen, Sisto, N. Jorgensen (od 68. Kornelijus), Poulsen (od 59. Brajtvajt).

Australija (4-4-2): Rajan, Behič, Miligan, Sejnsberi, Risdon, Muj, Rogić (od 82. Irvajn), Jedinak, Kruze (od 68. Arzani) , Nabu (od 75. Jurić), Leki.

Hrvatska je u svakom segmentu nadigrala Argentinu i tako finalisti Svjetskog prvenstva održanom u Bazilu 2014. godine nanijela jedan od najtežih poraza u istoriji, naravno kada govorimo o zvaničnim utakmicama. Slavili su rezultatom 3:0.

Izabranici Zlatka Dalića, koji su prošli kroz krizu na putu za Svjetsko prvenstvo i koji su tek kroz baraž izborili plasman na najveću fudbalsku smotru, danas su Argentincima održali pravu fudbalsku lekciju, potpuno su ugušili Mesija koji je bio nevidljiv.

Taktička postava na sredini potpuno je odsjekla Aguera, a kasnije i Iguaina. Rakitić, Modrić i Brozović gospodarili su sredinom terena i tako potpuno „zaledili“ inertne Argentince, koji su na Mundijal došli sa najvećim ambicijama, a sada se nalaze u vrlo teškoj situaciji i samo ih čudo može održati na prvenstvu. Dodatni problem Argentine je loša gol razlika, koja je došla kao posljedica današnjeg visokog poraza.

Ovom pobjedom Hrvatska je osigurala osminu finala.

Igrao se 4. minut kada je po lijevom boku probio Perišić, izborio se za prostor pored Merkada, šutirao je ljevicom silovito, ali Kabaljero se bacio i krajnjim naporom zaustavio pokušaj fudbalera Intera.

U 13. minutu Mesi je uposlio Salvija na desnoj stani, Salvi prima loptu i šalje je u sredinu, na nju natrčava Mese koji šutira, ali Lovren ulazi u blok i otklanja opasnost pred golom Hrvatske.

Argentinci nisu uradili ništa konkretno sve do 23. minuta, kada je Akunja uputio centaršut iz kaznenog prostora sa lijeve strane, nije imao namjeru šutirati po golu, ali je lopta pogodila prečku i odbila se u gol aut.

Argentinci su u ovoj fazi imali loptu u nogama, ali nisu stvarali prilike, i nije bilo ideje kako da se ugrozi gol Hrvatske, koja je dobro stajalana terenu i vrebala priliku.

U 29. minutu nesporazum Subašića i Lovrena donio je zicer situaciju za Gaučose. Subašić napušta gol, a Perez sa 13 metara šutira na prazan gol, ovo je bilo teže promašiti nego dati, ali on nije pogodio mrežu.

U 33. minutu zicer situacija na dugoj stani. Kontra Hrvatske, lopta dolazi na glavu Mandžukiću, koji se nalazio sam pred Kabaljerom, ovo su njegove situacije tako da zaista čudi loša završnica i veliki promašaj za napadača Juventusa, koji se u ovoj situaciji nije proslavio.

U 46. minutu Modrić izbacuje Rebića, koji umjesto da doda Mandžukiću koji je bio u dobroj poziciji, pokušava završiti sam, međutim to je bio vrlo neprecizan pokušaj.

„Tihi Mesi i bezidejna Argentina, a sa druge strane rastrčana i motivisana Hrvatska“, tako se može opisati ova utakmica.

U 53. minutu Markado vraća loptu Kabaljeru koji potpuno bespotrebno pokušava lobovati Rebića, a ovaj sa korakom unazad hvata volej desnom nogom i pogađa rašlje gola Argentine. Poklon gol Kabaljera koji je napravio veliku glupost.

U 64. minutu Iguain probija po lijevoj strani, dodaje za Mesija koji šutira, ali šut je izblokiran.

U 80. minutu Modić prima loptu na nekih 25 metara od gola, kreće u prodor, sa dva driblinga izbacuje Otamendija i potom hirurški preciznim šutem matira nemoćnog Kabaljera. Bilo je jasno da se Argentincima ne piše dobro.

U 87. minutu Rakitić izvodi slobodan udarac sa velike udaljenosti i pogađa prečku. Argentina je potučena do noga. Kakva taktička lekcija Dalića Sampaoliju.

U 91. minutu još jednom je izigrana argentinska odbrana, Kovačić je bio sam, a gol je bio prazan, ali on se nesebično odlučuje na asistenciju za Rakitića, koji postiže gol za 3:0 i tako šalje Gaučose u potpuni nok-daun.

Sudija: Ravšan Irmatov (Uzbekistan)

Argentina (3-4-3): Kabaljero , Merkado, Otamendi, Taljifiko,  Salvio (od 56. Pavon), Maskerano, Perez, Akunja, Mesi, Mesa, Aguero (od 54. Iguain).

Hrvatska (4-2-3-1): Subašić , Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić, Brozović, Rakitić , Rebić (od 57. Kramarić), Modrić, Perišić (od 82 Kovačić), Mandžukić (od 90+5 Ćorluka).

U utakmici drugoga kola grupe “C“ na Svjetskom fudbalskom prvenstvu Francuska je u Jekaterinburgu svladala Peru sa 1:0 (1:0), te tako izborila plasman u osminu finala svjetskog prvenstva.

Jedini gol na utakmici postigao je Mbape u 34. minuti.

Nakon dva kola Francuska ima maksimalnih šest bodova, dva više od druge Danske, pet od treće Australije, dok je Peru ostao bez bodova, a samim time i bez šansi za prolazak dalje.

Francuska je dobro otvorila okršaj protiv Perua, te je u prvih 15 minuta stvorila nekoliko prilika za postizanje gola. Nakon što udarci Grizmana i Pogbe sa distance nisu pronašli put ka mreži, u 14. minuti u prilici se nakon kornera našao štoper Varane, ali i njegov pokušaj glavom sa pet metara pošao pored stative.

Ključnim periodom utakmice pokazalo se vrijeme između 31. i 33. minute. Prvo je Peru stvorio odličnu šansu, međutim pokušaj njihove najveće zvijezde Gerera sa sedam metara Loris je uspio ukrotiti, da bi ih odmah stigla kazna na drugoj strani. Pogba je oteo loptu na 30-ak metara od njihovog gola i izbacio Žirua, njegov šut uspio je blokirati Rodrigez, ali lopta se odbila ravno pred Mbapea kojem nije bilo teško pogoditi prazan gol za 1:0.

Veliku priliku za povećanje francuske prednosti imao je Ernadez u 43. minuti. Ostao je sam na 15-ak metara od peruanskog gola, ali njegov udarac obranio je Galjese.

U drugom poluvremenu Peru je bio osjetno bolji tim, u igru je odmah ušao iskusni Džeferson Farfan, što je rezultiralo jačim pritiskom na francusku odbranu. Ipak, osim povremenih prijetnji šutevima iz daljine, Peru nije uspijevao stvoriti veliku priliku da ugrozi gol Lorisa.

Najbliži izjednačenju bio je Akino u 50. minutu, kada je šutirao sa nekih 25 metara i pogodio stativu. Farfan je pokušao u 74. minuti nakon centaršuta Karilja, ali je pogodio vanjski dio mreže.

Francuska je najbolju priliku u nastavku imala u 82. minuti kada je Žiru još jednom glavom primirio dugu loptu i ostavio ju je za Dembelea, ali je ovaj sa 15-ak metara bio neprecizan.

Ovakvim ishodom Francuska se pridružila Rusiji i Urugvaju kao treća reprezentacija koja je izborila osminu finala nakon samo dva kola, a pobjedom protiv Argentine i Hrvatska je došla u ovo odabrano društvo.

Francuska- Peru 1:0 (1:0)
Stijelci: 1:0 Mbape 34. minut

Gledalca: 32 789

Stadion: Jekaterinburg
Sudija: Muhamed Alhamadi (UAE)

Francuska (4-2-3-1): Loris , Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez,  Kante, Pogba (od 89. Nzonzi) – Mbape (od 75. Dembele), Grizman (od 80. Fekir), Matuidi – Žiru.

Peru (4-2-3-1): Galjese , Advinkula, Ramos, Rodrigez (od 46. Santamarija), Trauko, Akino, Jotun (od 46. Farfan),  Kariljo, Kueva, Flores – Gerero.