Francuska je prvi finalista Svjetskog prvenstva u Rusiji pošto je u polufinalu u Sankt Peterburgu savladala Belgiju 1:0.

Utakmica je bila poprilično tvrda i karakterisala je velika borba za svaku loptu. Na kraju su Francuzi slavili golom Umtitija nakon kornera, a do kraja su uspješno branili i uspjeli sačuvati svoj gol.

Obje reprezentacije su oprezno ušle u utakmicu svjesne da i najmanja greška može biti kobna. U 6. minutu Eden Azar je prošao po lijevoj stani, ubacio loptu u šesnaesterac, međutim štoper Barselone Umtiti je izbacio loptu.

Prvih petnaestak minuta igre fudbaleri Belgije bili su opasniji od protivnika. Francuzi su čekali da im se otvori šansa i da napadnu iz kontranapada. U 16. minutu De Brujne je dodao loptu ka Azaru na ivici šesnaesterca, a on je lijevom nogom šutirao malo pored lijeve stative.

U nastavku se igra rasplamsala. U 21. minutu iz okreta veoma dobro je šutirao Tobi Aldervirld, ali je Loris fantastično odbranio. To je bila fascinantna odbrana Lorisa, Aldervirld je šutirao izrazito jako, lopta je išla u „malu mrežicu“, ali Loris je pokazao kvalitet i refleksnom reakcijom izbacio loptu u korner. Prvu ozbiljniju priliku Francuska je imala u 31. minutu kada je Grizman loptu ubacio u peterac „crvenih đavola“, a Žiru sjajno glavom šutirao, ali lopta je otišla malo pored gola.

Tri minuta kasnije Francuzi su opet imali sjajnu priliku kada je loptu uzeo Grizman i poslao fantastičnu dugu loptu za Mbapea, koji je spustio do Žirua na sredinu peterca, ali je napadač Čelzija loše zahvatio loptu i sjajna prilika je otišla u nepovrat. U 40. minutu fantastičnu priliku za Francuze imao je Pavar koji je ušao u peterac i šutirao, ali nije uspio prevariti Kurtou koji je refleksno rukom izbio loptu. Trikolori nisu uspjeli da iskoriste pad u igri Belgijanaca, pa su do odlaska na odmor mreže mirovale.

I u nastavku je Belgija prva zaprijetila. Nakon ubačaja Vitsela, Lukaku je glavom šutirao, ali lopta je otišla preko gola. Francuska je u vođstvo došla u 51. minutu kada je Antoan Grizman centrirao iz kornera na prvu stativu gdje se nalazio Samuel Umtiti, koji je odlično zahvatio loptu glavom i tako savladao Kurtou za 1:0. Umtiti je uspio nadskočiti Felainija i pospremiti loptu iza Kurtoe, koji je ovoga puta bio nemoćan. Belgijanci su krenuli sa centra.

Pet minuta kasnije mogli su Francuzi da udvostruče prednost kada je Mbape lucidno petom dodao loptu do Žirua, koji nije uspio da savlada Kurtou. U 65. minutu Mertens je centrirao sa desne strane, a lopta je išla ka Felainiju koji je šutirao glavom, ali njegov pokušaj završio je malo pored lijeve stative.

U nastavku su Belgijanci dominirali i imali posjed lopte dok su Francuzi čuvali rezultat. Pokušavala je Belgija da dođe do izjednačenja, a u 81. minutu Vitsel je snažno šutirao sa nekih 20 metara do gola, ali je njegov pokušaj odbranio Loris.  Ovo je bila najbolja prilika Belgije u finišu, poslije toga nisu uspjeli uraditi ništa konkretno da bi ugrozili gol Trikolora. Francuzi su se povukli i sa dva bloka zatvorilii sve puteve ka svome golu.

Pokušavali su Belgijanci sa svih strana, ali Francuzi su na sve imali odgovor. Trikolori su uspjeli da do kraja sačuvaju prednost i tako se plasiraju u finale Svjetskog fudbalskog prvenstva u Rusiji. Oni će u finalu igrati protiv boljeg iz duela Engleske i Hrvatske, koji je na programu danas od 20 sati.

Francuska je izborila finale i boriće se za treću titulu prvaka svijeta, dok će Belgija odigrati utakmicu za treće mjesto protiv poraženog iz okršaja između Engleske i Hrvatske.

Francuska – Belgija 1:0 (0:0)