Belgija je osvojila bronzanu medalju na Svjetskom fudbalskom prvenstvu u Rusiji, pošto je u meču za treće mjesto savladala Englesku 2:0. I drugi put kada su se ove reprezentacije sastale na Mundijalu u Rusiji Belgija je bila bolja. Prvi njihov okršaj viđen je u grupnoj fazi kada je Belgija slavila sa 1:0.

Već na početku meča Belgijanci su vršili presing i napadali zadnju liniju Engleske sa tri igrača. To im se isplatilo već u 4. minuti kada je Čadli pronašao Menijea u petercu. Kasnio je da zatvori centaršut Tripije, a  Menije je to kaznio golom za vođstvo od 1:0.

I nakon gola Belgijanci su nastavili da napadaju. U 11. minutu Pikford je spasio svoj gol kada je De Brujne dobio loptu iskosa i šutirao po zemlji. Lopta se odbila od jednog igrača Engleske i umalo prevarila Pikforda koji je odlično reagovao. U nastavku meča su Englezi pokušavali da dođu do izjednačenja.

U 15. minuti Loftus Čik je šutirao glavom, neometan, ali njegov šut nije bio dovoljno jak i precizan da savlada Kurtou. Pet minuta kasnije pokušao je i Megvajer glavom, no i on je bio neprecizan.

U 24. minutu Hari Kejn se našao u odličnoj šansi, ali je u padu šutirao malo pored gola. Deset minuta kasnije Eden Azar je lako došao do prilike, ali njegov šut je bio blokiran. U nastavku su Englezi blokirali većinu pokušaja Belgije, koja je na odmor otišla sa minimalnim vođstvom.

Na početku drugog dijela, Engleska je kružila oko odbrane Belgije. U 55. minuti Lindgard primio je loptu iz auta, podigao je za Kejna, koji je zakasnio na nju, a bio je praktično sam ispred gola Belgije.

Tri minute kasnije Belgija je imala odličnu priliku kada se Lukaku izvukao jedan na jedan sa golmanom Engleske, ali je još jednom kao i u prvom poluvremenu loše primio dodavanje i stopostotna šansa za Belgiju je propala.

U nastavku su Englezi uglavnom napadali po desnoj strani gdje su bili Tripije ili Delf, ali njihovi centaršutevi nisu bili opasni, dok su s druge strane Belgijanci čekali prilike da zaprijete iz kontri koje su igrali zaista munjevito.

U 70. minutu Dajer se izvukao sam ispred šesnaesterca, ušao unutra i prebacio loptu preko istrčalog Tiba Kurtoe i kada se činilo da je to 1:1, Aldervireld je uklizao i sa gol linije izbacio loptu i sačuvao mrežu Belgije.

Četiri minute kasnije, Megvajer je visoko skočio kako bi pokupio sjajan centaršut iz slobodnog udarca i u blizini bijele tačke šutirao glavom, ali je lopta otišla za dlaku pored lijeve stative.

U 80. minutu je Menije je napravio korak i sa srednje udaljenosti šutirao iz voleja po sredini gola, ali je nestvarno dobro reagovao Pikford i spasio gol. Dvije minute kasnije, Pikford nije mogao spasiti svoju mrežu. Edena Azar je ušao u kazneni prostor i rutinski šutirao po zemlji pored nemoćnog golmana Engleske za 2:0.

Do kraja meča se rezultat nije mijenjao pa je Belgija zasluženo slavila u „malom finalu“ i osvojila bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.

Belgija je tako osvojila treće mjesto a Engleska se morala zadovoljiti sa četvrtom pozicijom.

Belgija je odigrala sjajan turnir i postigla najveći uspjeh u istoriji belgijskog fudbala. Prvo mjesto u grupi, vrlo efikasna igra, veliki preokret protiv Japana, kao i izbacivanje prvog favorita Brazila govore u prilog tome. Jedino je loša taktička priprema od strane selektora Roberta Martineza protiv Francuske košta Belgijance finala.

Na Svjetskom prvenstvu ostala je još samo finalna utakmica, veliki okršaj Francuske i Hrvatske na programu je sutra od 17 časova. To je prilika Hrvatskoj da se revanšira Francuzica za poraz u polufinalu Svjetskog prvenstva 1998. godine.

Belgija – Engleska 2:0 (1:0)