Danas je na stadionu Police odigrana utakmica četvrtine finala Kupa Bosne i Hercegovine, u kojoj su snage odmjerili domaćin Leotar i ekipa Zvijezde 09 iz etno sela Stanišići, član Prve lige Republike Srpske. Nakon neriješenog ishoda u regularnom toku utakmice i rezultata 1:1, pristupilo se penalima gdje su više sreće imali gosti koji su slavili rezultatom 5:4 u petoj seriji.

Ovo je druga utakmica ova dva tima u proteklih dvadesetak dana i drugi put da su se ove ekipe sastale na Policama. U ranijem toku sezone, Leotar je nakon rezultata 1:1 u regularnom toku meča slavio preko penala u okviru Kupa RS, ipak ovoga puta fudbalska lutrija otišla je na stranu gostiju, koji ovom pobjedom nastavljaju svoj pohod u ovome takmičenju.

Treba reći da je utakmica bila izrazito sadržajna i da je ponudila vrlo dopadljiv i atraktivan fudbal. Obje ekipe stvorile su mnogo prilika, a svakako prvo ime susreta bio je golman domaćih Risto Perišić, koji je odbranio nekoliko zicera gostima. U penal seriji odbranio je jedan penal, ali to nije bilo dovoljno za Leotarov plasman dalje.

I domaći i gosti imali su svoje periode bolje igre i terenske inicijative.

Otvaranje utakmice pripalo je Leotaru koji već od drugog minuta dolazi do vođstva. Akciju je započeo Medan koji probija preko lijevog krila, i ubacuje za najisturenijeg igrača Leotara Ristića. Ristić ne uspijeva da šutira, ali lopta dolazi do Janjića koji silovitim šutem sa ruba kaznenog prostora pogađa mrežu gostiju. Golman Zvijezde 09 bio je savladan.

U 9. minutu gosti gube loptu na sredini, nakon polukontre lopta dolazi do Lazara Zečevića koji šutira veoma pametno, međutim njegov šut je ipak otišao malo pored lijeve stative gola golmana Kolaka.

Gosti su u prvih petnaest minuta bili u veoma podređenom položaju, vrlo rijetko su napadali dok je Leotar u 13. minutu imao još jednu priliku za gol, i to veliku. Nakon ubacivanja Medana, koji je izveo slobodan udarac, lopta dolazi na glavu Todorovića, koji iz ovih pozicija rijetko promašuje, ipak njegov udarac sjajnim refleksom brani Kolak i sprječava Leotar da duplira vođstvo.

Gosti su prvu veliku priliku imali u 23. minutu kada je šut Rakića fantastično odbanio Perišić, lopta je išla pod prečku i imala je veoma nezgodnu putanju, ali to nije preplašilo Rista Perišića, koji ovom odbranom najavljuje još jednu sjajnu partiju na golu Leotara.

Kako je prvo poluvrijeme odmicalo, nakon početne ofanzive Leotara, Zvijezda se oslobađa pritiska i postaje sve opasnija po gol domaćina.

Izdvajamo šut Krajišnika u 36. minutu, koji brani Perišić.

U 39. minutu vidjeli smo priliku koja je mogla zalediti navijače Leotara na stadionu. Odbrana Leotara je ispala, Mahmutović je išao sam na Perišića koji mu fantastičnom paradom ulazi u šut i čudesno brani.

U ovim momentima gosti su potpuno pokrenuli stvari na terenu, i činilo se da je samo pitanje vremena kada će doći do poravnanja.

U 41. minutu gosti pogađaju prečku i stativu u istoj akciji. Prvo preko Stanića, a poslije u nastavku akcije Mahmutovića koji nikako nije uspijevao da „načne“ gol domaćina.

Poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 za Leotar. Uslijedilo je pakleno drugo poluvrijeme koje je svakako najsadržajnije koje je Leotar odigrao ove sezone. Sa mnogo prilika, taktičkog nadmetanja, ali i mnogo promašaja i odbrana dvojice golmana.

Prvu priliku u nastavku imao je Medan koji prima loptu i iskosa šutira, ali lopta je imala previše efeja i otišla je pored desne stative gostiju.

Nakon akcije Mazića i Rakića Rakić izlazi sam ispred jedinice Leotara Perišić,a koji i iz ovoga duela izlazi kao pobjednik.

Gosti su potpuno zasluženo došli do izjednačenja u 51. minutu nakon akcije Krajišnika i Rakića. Rakić šutira iz neposredne blizine, Perišić nije imao ni promil šanse da ovo zaustavi.

Svega dva minuta kasnije u velikoj prilici je ponovo bio Mahmutović koji sa 7 metara šutira, ali Perišić mu se ovom fantastičnom paradom potpuno uvukao pod kožu. Sedmica Zvijezde nije znala šta učiniti kako bi matirao danas vrlo raspoloženog Perišića.

Leotar je priprijetio preko Zečevića nakon dugo vremena, čiji šut brani Kolak.

Klub sa Polica imao je veliku priliku nakon kontre, Zečević je istrčao preko desnog boka, ubacio za Medana koji zaobilazi golmana i šutira, lopta je išla u okvir gola, ali Stanić vadi loptu sa gol crte.

Ulog je bio veliki, atmosfera i na terenu i na tribinama uzavrela.

Leotar ponovo preuzima momentum i nakon jedne akcije i prave „opsade gola“ Zvijezde Janjić šutira sa ruba kaznenog prostora, međutim njegov šut pogađa stativu. Leotar nije imao sreće u ovim momentima.

U 65. minutu još jednu fantastičnu paradu bilježi Perišić koji je svakako bio igrač utakmice i koji je popravljao svaku grešku svoje odbrane. Ovoga puta zaustavlja šut Rakića.

Intenzitet je bio sve veći, šanse su se smjenjivale i može se reći da je utakmica dala sve ono najbolje što fudbalska igra može da ponudi.

U 83. minutu Medan je ubacio na Ristića koji promašuje zicer sa peterca i ponovo rezultat ostaje 1:1.

Leotar je pred kraj ponovo preuzeo inicijativu i što je utakmica odmicala, izabranici Rajka Mičete bili su sve bliže cilju, a to je naravno postizanje gola. Nakon slobodnog udarca u 88. minutu sa ruba kaznenog prostora Ramić pogađa prečku. Leotar nije imao sreće u završnici iako je u ovim momentima imao „više od igre.“

U 90 minutu Rakić je ponovo bio sam ispred Perišića koji nakon kontre brani zicer. Ovo je bila sedma nevjerojatna parada golmana tima sa Polica.

Tako je završen triler i pristupilo se penalima, Leotarovi igrači odigrali su fantastičnu utakmicu i pružili svoj maksimum, tako da im se nije imalo šta zamjeriti. Igralo se sa ekipom iz višeg ranga, a tim Rajka Mičete ne samo da je pružio dostojan otpor, nego je vrlo lako mogao slaviti u regularnom toku utakmice.

Na početku penal serije precizni su bili Todorović i Zečević za Leotar, dok su za goste pogodio Stanić i Mahmutović koji nakon penala ipak uspijeva savladati Perišića, kada to nije mnogo učiniti iz igre.

Perišić brani penal, ali i Leotar u sljedećem napadu ne ralizuje penal. Za trijumf gostiju pogađa iskusni Bajić i odvodi svoj tim dalje.

Pomoćni trener gostiju Mladen Obradović koji je danas vodio svoju ekipu čestitao je Leotaru na časnoj i poštenoj borbi i podcrtao je da ne bi bilo nezasluženo i da je Leotar slavio, dok je trener domaćeg tima Rajko Mičeta izjavio da postoji žal što utakmica nije riješena još u prvih devedeset minuta, da su igrači dali sve od sebe, ali to je fudbal.

„Žal postoji, ali mi moramo podići glavu i krenuti naprijed, predstoji nam borba u Kupu RS-a i u ligi,“ rekao je on.

Kup Bosne i Hercegovine

1/8 finala

Sezona 2017/2018

FK Leotar- FK Zvijezda 09 4:5 (penali) 1:1 (1:0)

Stadion: Police

Gledalaca: 150

Sudije: Obradović Drako (Stolac) Macić Amer (Mostar), Musa Jure(Čitluk)

Leotar, Sastav:

Perišić, Ljubibratić, Vučić (Spaić 70 minut), Janjić, Ramić, Zečević, Medan, Begenešić, Ristić, Todorović, Prelo

Trener: Rajko Mičeta

FK Zvijezda 09

Sastav: Kolak, Babić, Bogićević, Mahmutović, Krajišnik, Rakić, Stanić, Huseinbegović, Filipović, Mazić (Hadžić 76 minut), Brajić

Žuti kartoni: Krajišnik (Zvijezda 09) 22. minut, Mazić(Zvijezda 09) 43. minut, Medan (Leotar) 69. minut, Babić (Zvijezda 09) 87. minut, Huseinbašić (Zvijezda 09) 72. minut